برای روستای هدف گردشگری محمدآبادکتول از سوی سازمان شهرداری‎ها و دهیاری‎های کشور اعتباراتی برای توسعه زیرساخت‎های گردشگری اختصاص یافت.
در سال‎های گذشته کشاورزان و روستاییان ما به دلیل عدم صرفه اقتصادی در بخش کشاورزی استان،برای امرار معاش و گذران زندگی تصمیم به مهاجرت به شهرها گرفتند در حالیکه توسعه بوم گردی می‎تواند به عنوان جایگزینی برای منابع درآمدی روستاییان و همچنین ایجاد اشتغال و درآمد پایدار برای آنها باشد.

به گزارش گروه اجتماعی کمالان نیوز: طبق تعاریف سازمان جهانی گردشگری بیش از ۵۰ نوع گردشگری در جهان وجود دارد، در سال‎های اخیر یکی از انواع رو به رشد گردشگری نه تنها در سطح جهان بلکه در کشور ما اکوتوریسم یا بوم‌گردی«طبیعت‌گردی» است.

بوم‌گردی سفری مسوولانه به مناطق طبیعی گفته می‎شود که علاوه بر حفظ محیط زیست شرایطی را برای اشتغال و ایجاد درآمد برای افراد محلی فراهم می‌کند.

گلستان با داشتن تنوع اقلیمی منحصر به فرد خود، تنوع اقوام و فرهنگ‎های مختلف و جاذبه‎های طبیعی می‎تواند یکی از مقاصد مهم بوم‌گردی برای دوستداران این نوع گردشگری محسوب شود به گفته کارشناسان از ۱۳ اقلیم موجود در جهان، ۹ اقلیم در گلستان وجود دارد که این امر می‎تواند یکی از ظرفیت‎های خاص برای معرفی گلستان به عنوان مقصد بوم گردی محسوب شود با این وجود تنها طبیعت و جاذبه‎های طبیعی نمی‎تواند به عنوان یک آیتم مهم در جذب گردشگر تلقی شود چرا که گردشگر در کنار لذت از دیدن جاذبه‎های طبیعی و آداب و رسوم خاص در هر منطقه تمایل دارد امکانات لازم برای اقامت او فراهم باشد نکته‎ای که متأسفانه از دید برخی مسوولان مغفول واقع شده است در واقع شعار توسعه صنعت گردشگر ی بدون ایجاد زیرساخت‎های لازم محقق نخواهد شد.

*پایداری زیست بوم و آشنایی با فرهنگ‎های مختلف، هدف اصلی بوم‌گردی

در همین رابطه یک کارشناس مدیریت جهانگردی اظهار کرد: در حالیکه بسیاری از مسوولان استانی برای بهبود فضای کسب و کار، ایجاد اشتغال و درآمد پایدار  به توسعه گردشگری به خصوص در روستاها تأکید دارند و در سند آمایش استان گردشگری اولویت مهم قرار گفته است اما هم چنان شاهد آن هستیم که زیرساخت‎های لازم برای جذب گردشگری و توسعه صنعت توریسم در گلستان فراهم نیست.

حسین عابدی تصریح کرد: متأسفانه با وجود ظرفیت‎ها فراوان برای توسعه صنعت توریسم گلستان در بسیاری از این پتانسیل‎ها از جمله جزیره آشوراده، سواحل بندرترکمن و بندرگز  شاهد طرح جدی برای گردشگری نبودیم، از طرفی در بسیاری از شهرستان‎های استان که دارای اماکن و جاذبه‎های طبیعی و تاریخی بکر هستند نبود یک هتل مناسب برای اقامت گردشگران موجب شده در حالیکه به گفته مسوولان، گلستان مسیر عبوری سالانه ۱۸ میلیون مسافر و گردشگر از سراسر کشور می‎باشد اما از درآمدهای مناسب از حیث گردشگری برخوردار نباشد.

وی ادامه داد: زمانی که شرایط مناسب برای حضور گردشگر در شهرهای ما فراهم نیست چندان نمی‎توان انتظار داشت که در بحث بوم‌گردی موفق عمل کنیم به عنوان یک تجربه شخصی، چند ماه گذشته به همراه تعدادی از دوستان به یکی از روستاهای استان که اتفاقآ روستای مقصد گردشگری نیز معرفی شده است سفر کردیم اگر چه این روستا مکان زیبایی بود اما از داشتن یک سرویس بهداشتی عمومی مناسب و محل اقامت برای مسافر محروم بود شاید این نکات در منظر برخی بسیار کوچک و بی‌ارزش باشد اما واقعیت این است که نبود همین امکانات به ظاهر کوچک موجب شده تا گلستان در مقابل دو استان شمالی دیگر سهم بسیار ناچیزی از درآمد گردشگری داشته باشد.

کارشناس مدیریت جهانگردی با اشاره به توسعه صنعت بوم‌گردی در استان گفت: در بوم‌گردی موضوع مهم پایداری زیست بوم و آشنایی با فرهنگ مناطق گردشگری است در واقع افراد برای شناخت طبیعت و شناخت فرهنگ منطقه‎ای خاص به آن نقطه سفر می‎کنند بنابراین یکی از نتایج مهم توسعه بوم گردی این است که ساکنان منطقه به حفظ محیط زیست و آداب و رسوم خود علاقه‌مند می‎شوند.

عابدی خاطرنشان کرد: امروز در بسیاری از روستاهای استان که مهد جاذبه‎های طبیعی محسوب می‎شوند شاهد آن هستیم که فرهنگ و آداب و رسوم به مرور زمان به دست فراموشی سپرده می‎شوند توسعه بوم گردی می‎تواند از فراموشی بسیاری از فرهنگ‎های موجود در روستاها جلوگیری کند.

وی با بیان اینکه فعالیت اقتصادی عمده روستاییان گلستان کشاورزی است، افزود: در سال‎های گذشته درآمد چندانی نصیب کشاورزان و روستاییان ما نشد از این رو تعداد زیادی از این افراد برای امرار معاش تصمیم به مهاجرت به شهرها گرفتند، توسعه بوم‌گردی می‎تواند به عنوان جایگزینی برای منابع درآمدی روستاییان و همچنین ایجاد اشتغال و درآمد پایدار برای آنها باشد.

*جذب اعتبار برای ایجاد زیرساخت‎های گردشگری روستایی در گلستان

به گفته مدیر کل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری گلستان هر استان یکسری قابلیت‎های مشخص برای گردشگری دارد در این میان به دلیل تنوع اقلیمی و جغرافیایی، گلستان از شرایط بهتری برای توسعه بوم‌گردی برخوردار است.

علی نصیبی اظهار کرد: در حال حاضر ۳۰ پروژه بوم‌گردی در استان با همکاری اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری آغاز به کار برای ساخت و تجهیز شده است و حدود ۶ پروژه تاکنون به بهره‎برداری رسیده است.

وی با بیان اینکه طی دو سال اخیر اتفاقات خوبی در حوزه گردشگری روستایی شاهد هستیم، افزود: برای چهار روستای هدف گردشگری شامل شاهکوه گرگان، محمدآبادکتول علی‌آبادکتول، فارسیان گالیکش و گچی‌سو بالا کلاله از سوی سازمان شهرداری‎ها و دهیاری‎های کشور اعتباراتی برای توسعه زیرساخت‎های گردشگری اختصاص یافت در واقع این اعتبارات در زیرساخت‌های این چهار روستا شامل بهسازی مسیرهای دسترسی، ایجاد مجموعه فرهنگی و گردشگری، احداث پارکینگ و سرویس بهداشتی و مرمت حمام قدیمی هزینه خواهد شد.

مدیر کل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری گلستان ادامه داد: در سال جاری نیز به دنبال جذب اعتبار برای ۶ روستا هستیم، ظرف سه سال آینده امکانات زیرساختی از جمله سرویس بهداشتی و راه‌های ارتباطی در اکثر روستاهای ما فراهم خواهد شد.

نصیبی بیان کرد: با پیگیری‎های انجام شده در سال جاری ۸۰ درصد از اعتبارات در حوزه گردشگری به خصوص در حوزه بوم‌گردی و اقامتگاه‌های روستایی اختصاص یافت هم چنین تسهیلات ارزان قیمت با سود هشت درصد و تنفس یک ساله برای کارآفرینی در حوزه بوم‌گردی به روستاییان پرداخت می‎شود.

وی با بیان اینکه با توجه به جاذبه‎های استان باید بحث بوم‌گردی را یکی از  اولویت‎ها قرار دهیم، گفت: روستاهای گلستان هر کدام آداب و فرهنگ‎های مخصوص به خود را دارند بنابراین باید در معرفی این فرهنگ‎ها برای توسعه بوم‌گردی تلاش کنیم در همین راستا در نوروز سال ۱۳۹۶ در ۶۰ روستای استان جشنواره فرهنگ و اقتصاد روستا در راستای احیای جاذبه‎های فرهنگی روستا و معرفی ظرفیت‎های گردشگری گلستان برگزار شد.

بر اساس این گزارش، طبق آمار سازمان جهانی گردشگری از سال ۱۹۵۰ تا ۲۰۱۶ صنعت توریسم و گردشگری از یک روند هیجانی در دنیا برخوردار بوده و سود و درآمد سرشاری را نصیب کشورهای مقصد گردشگری کرده است، با این وجود کشور ما در سال ۱۳۹۵ شاهد کاهش ۵/۶ درصدی گردشگر بوده است متأسفانه به دلیل فراهم نبودن زیرساخت‎های مناسب، کشور ما از درآمد مناسبی از حیث جذب توریسم نسبت به کشورهای همسایه برخوردار نیست.

اگرچه اکثر مشکلات و چالش‎ها به خصوص در حوزه گردشگری و سرمایه‎گذاری مربوط به فراهم نبودن زیرساخت‎ها می‎باشد سؤال اساسی این است چرا با وجود آگاهی مسوولان ذیربط به این امر، بعد از گذشت ۴۰ سال از انقلاب جمهوری اسلامی تلاش چندانی برای رفع مشکلات زیرساختی نمی‎شود؟

آیا ۴۰ سال زمان کمی برای ایجاد حداقل زیرساخت‎های لازم برای توسعه گردشگری است؟

این خبر را به اشتراک بگذارید :