نماینده مردم علی آبادکتول و بخش کمالان در مجلس شورای اسلامی: اتفاق نظر بین دولت و مجلس ضمن حفظ استقلال و اقتدار این دو قوه که به همکاری و همدلی در ساختن کشور و رفع تنگناهای کشور منجر شد، از نقاط مثبت سال ۹۶ بود.

به گزارش گروه اجتماعی کمالان نیوز:اسدالله قره‌خانی نماینده مردم علی آبادکتول و بخش کمالان در مجلس شورای اسلامی در رابطه با اتفاقات سیاسی چه در داخل و چه در خارج از کشور در سال ۹۶ بیان کرد: در سال ۹۶ حوادث تلخ و ناگواری داشتیم که شامل همه بخش‌ها اعم از هوایی، دریایی، معدن، پالایشگاه و پتروشیمی‌ها بود که تلخکامی‌هایی را برای مردم ایجاد کرده است. به همین سبب مردم خاطرات مثبتی را در سال ۹۶ ندارند.

وی در ادامه گفت: از دیگر اتفاقات سال ۹۶ انتخابات ریاست جمهوری بود که آراء بسیار خوبی از شرکت مردم در انتخابات ثبت شد. رقابت، رقابت سالمی بود و بدون هنجارشکنی انتخابات در موعد معیّن انجام شد و نتایج انتخابات نیز به موقع اعلام و به اعتراضات نیز در موعد معیّن رسیدگی شد. حضور گسترده مردم در انتخابات از نقاط برجسته سال ۹۶ بود.

قره‌خانی افزود: از نقاط تلخ امسال جنبش سیاسی- اجتماعی بود که در دی ماه اتفاق افتاد که بیشتر از جنس مطالبات اقتصادی و بعضا بعد سیاسی هم داشت و این یکی از تلخی‌های امسال بود. اگرچه مردم این حق را دارند که در مواردی که مسئولین و مدیران مطالبات به حق آنها را اجابت نمی کنند، اعتراض داشته باشند اما از مجاری قانونی و با مجوزهای رسمی که متاسفانه این بخش دیده نشد و در نهایت موجی ایجاد شد که افراد سوء استفاده‌گر مسیر را تغییر داده و هنجارشکنی کردند.

نماینده مردم علی‌آبادکتول در مجلس بیان کرد: نشانه گرفتن ارکان نظام پسندیده نبود وگرنه اصل تظاهرات در قانون شناخته شده است. مشروط بر آنکه دارای مجوز قانونی باشد. تظاهرات گسترده عمومی مردم در سطح کشور در اعتراض به این قانون شکنی نیز جای تامل داشت و از زیبایی‌های نظام است. با اینکه نظام با خویشتنداری با اعتراضات دی ماه برخورد کرد، اما خود مردم در صحنه حضور یافتند و اعلام کردند که به هیچ عنوان هنجارشکنی قابل قبول نیست.

قره‌خانی خاطر نشان کرد: تحرکات آمریکا در سال ۹۶ علیه کشور ما نیز بسیار شدید بود. به ویژه عربستان سعودی که از تمام ظرفیت اقتصادی خود در کنار رژیم صهیونیستی علیه ایران استفاده کرد و این جای تاسف دارد که یک کشور مسلمان در کنار دولت غاصب قدس بنشیند و علیه ایران که خط مقدم در مبارزه با استکبار جهانی است، اقدام کند. البته در گذشته نیز شاهد این امر بودیم اما این امر در پادشاهی جدید عربستان عملیاتی شد.

وی با اشاره به حوادث شیرین سال ۹۶ بیان کرد: از شیرینی‌های سال جاری نابودی داعش بود که پشتوانه اعتقادی و اقتصادی آن به عربستان و آمریکا و برخی از دول اروپایی برمی‌گشت. داعش تهدیدی جدی برای اسلام و کشورهای اسلامی بود. داعش با حمایت ایران و همت مراجع و مردم عراق نابود شد که جزو توفیقات جمهوری اسلامی محسوب می‌شود. مسئله بعدی داستان سوریه بود که عربستان و آمریکا قصد ساقط کردن حکومت سوریه را داشتند تا در اختیار رژیم صهیونیستی و افکار پلید داعش قرار گیرد که با شکست مواجه شدند.

قره‌خانی تصریح کرد: از اتفاقات خوب امسال اتفاق نظر بین دولت و مجلس است. خوشبختانه ضمن حفظ استقلال و اقتدار این دو قوه در نهایت یک همکاری و همدلی در ساختن کشور و رفع تنگناهای کشور دیده شد و البته این همکاری و همدلی اجازه نمی دهد که نقش نظارتی مجلس سلب شود کمااینکه در روزهای اخیر شاهد استیضاح سه وزیر بودیم. البته بعضی ها هم منتقد بودند که شاید مجلس در امر استیضاح با قاطعیت عمل نکرده است. ولی من معتقدم نفس استیضاح که قانونگذار در نظر گرفته است، بسیار خوب است و در راستای اعمال نقش نظارتی مجلس است.

وی ادامه داد: استیضاح این امید را به مردم می دهد که اگر قوه اجرایی تخطی داشته باشد، نمایندگان مردم این قدرت و اختیار را دارند تا آنها را در ملأعام به سوال بکشند و این امر بسیار موثر است که وزرا نیز حاشیه امنی برای خود حس نکنند. این استیضاح یکی از نقاط مثبت در سال ۹۶ بود.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس تصریح کرد: خوشبختانه در سال جاری می بینیم که هزینه‌ها با درآمدها به اندازه‌ای سازگاری دارد و این اولین باری است که ما می بینیم تراز صادراتی کشور مثبت است. به ویژه در خصوص صادرات غیرنفتی ما که یکی از امتیازات سال جاری به حساب می رود اما بحث تورم همچنان ادامه دارد و چیزی که استنباط می شود خارج شدن از رکود در بعضی از بخشها است. اخبار و اطلاعات نشان می‌دهد که در کنار مهار تورم در بعضی از بخش‌ها در حال خارج شدن از رکود هستیم ولی بسیار کند است و نمی تواند برطرف کننده تمامی انتظارات باشد. باید در این زمینه اقدام بیشتری صورت گیرد.

قره‌خانی گفت: بعد از برجام نیز قراردادهایی با ایرباس، بوئینگ بسته شد که در جای خود بسیار حائز اهمیت است و به دنبال آن شاهد ورود هواپیماهایی به داخل کشور بودیم. در کنار آن نیز قرارداد توتال نیز بسته شد که بسیار مهم است. چراکه در بزرگترین فاز و در میدان مشترک است. عملیات اجرایی نیز در این زمینه شروع شده و نزدیک به یک میلیارد دلار تاکنون هزینه شده است. این هم از دیگر توفیقات ما در سال ۹۶ بوده است.

وی با اشاره به اراده و خیزی که در بودجه برای اشتغال ایجاد شده، متذکر شد: این اراده نوید این را می‌دهد که در سال آینده در خصوص اشتغال گام‌های موثری برداشته شود. از دیگر اقدامات مثبت در سال ۹۶ قانون برنامه بود که واقع بینانه تصویب شد و به دولت نیز ابلاغ گردید. تلاطمی که در نرخ ارز در کشور وجود داشت از ناکامی‌های دولت در سال ۹۶ بود که به سرمایه‌گذاری به ویژه سرمایه‌گذاری خارجی آسیب می زند. ما باید یک نرخ ثابت را برای ارز داشته باشیم یا اینکه سالانه ۱۰ درصد افزایش به طور ثابت داشته باشد تا سرمایه‌گذاران بتوانند با اطمینان ورود پیدا کنند. موسسات مالی و اعتباری که یکی پس از دیگری مانند دومینو ثابت شده‌اند، به سرمایه‌های مردم آسیب زده‌اند و مشکلات عدیده‌ای را ایجاد کردند و بخشی از اعتراضات دی ماه نیز نشات گرفته از این بخش بود که از ناکامی‌های دولت بوده است. البته علتش به امسال بر نمی‌گردد بلکه به ۱۰ الی ۱۵ سال پیش باز می گردد.

نماینده مردم علی آبادکتول و بخش کمالان در مجلس شورای اسلامی در پایان گفت: سال ۹۶ مملوء از خطرات و بیم‌ها بود و با سیاست هایی که انجام شد و دورخیزی که برای آینده برداشته شد، می توان سال بیم و امید نامید. حرکت‌های سیاسی دی ماه به عنوان بیم و حضور پرشور مردم در اعتراض به این حرکت را می توان امید نامید.

انتهای پیام

این خبر را به اشتراک بگذارید :