حجت الاسلام و المسلمین هاشمی تبار: ماه مبارک رمضان ماه هدایت و رشد
به گزارش گروه اجتماعی مذهبی کمالان نیوز: گزیده بیانات حجت الاسلام و المسلمین جلال الدین هاشمی تبار:در ماه مبارک رمضان قرار داریم و وارد این ماه عظیم می شویم و پس از مدتی این ماه به پایان خواهد رسید. اما ما چه وظیفه ای نسبت به اسلام، قرآن و عترت داریم؟!
باید برای رسیدن به جواب این سؤال به روایات اهل بیت علیهم السلام و ادعیه مراجعه کنیم و پس از تشخیص وظیفه از خدای متعال استمداد می کنیم تا ما را در ادای وظیفه موفق بدارد.
قبل از ماه مبارک رمضان بیشتر مطالعه کنیم و خود را برای ورود به این ماه با عظمت آماده کنیم.
حضرت امام جواد علیه السلام در شب اول ماه مبارک رمضان از خدای متعال درخواست کرده اند: «واهدنا للرشاد» باید در تک تک کلمات این دعا تأمل کرد.
عرض می کنم که هدایت از جانب خداست. رشد نیز از سوی خدای متعال است و ماه رمضان ماه هدایت و رشد است.
باید در این ماه برای رسیدن به این دو منظور تلاش کرد چراکه این فرصت در این ماه مهیاتر است.
باید مقدمات وجود رشد در دین و دنیا را کسب کرد و این کار بسیار دشوار است. هرکسی باید با خود بیندیشد که از چه راهی به رشد و ترقی می رسد و هر لحظه در مسیر بهتر شدن گام بردارد.
باید توجه داشته باشیم که معالم دین را باید از اهل آن گرفت؛ از عالمان امین دین.

انسان فرصت حضور در این دنیا را یکبار به دست می آورد. از دست دادن این فرصت چیزی جز زیان و خسران در پی نخواهد داشت. خدای متعال انسان را از عقل یا همان وجدان بهره مند کرده است تا با به کار گیری آن به سعادت برسد و در مقابل آن نفس اماره را در وجود او نهاده است تا مقوله امتحان امتداد یابد.

کسانی که دچار شقاوت گشتند، اسیر جهنم شدند، از نفس اماره خود غافل مانده بودند. حتی عالمان دین از گزند نفس اماره در امان نیستند. شلمغانی و امثال او اسیر نفس اماره شدند و این نفس در تک تک ما وجود دارد؛ لذا باید مراقب بود.
انسان باید در تمام دوره سال به دنبال خودسازی باشد اما ماه مبارک رمضان بهار خودسازی است و مسیر هموارتر است. از جمله خدماتی که مرحوم آیت الله سید ابوالحسن اصفهانی (اعلی الله مقامه) به انجام می رساند این بود که برای افراد مستأجر منزل خریداری می کرد. اما خود ایشان تا پایان عمر برای خود منزلی نخریدند.
ایشان چون در جایگاه رهبر مسلمانان بودند، زندگی خود را در پایین ترین سطح قرار دادند تا فقر افراد فقیر به آنها فشار بیشتری وارد نکند.
دیگر بزرگان نیز همین گونه بودند. باید از اینها درس آموخت و در زندگی جاری کرد تا به موفقیت دست یافت.
سَداد به معنای پایداری و استقامت در راه راست است. از خود بپرسیم سداد ما در چه چیزی است؟ سداد یک تاجر، پدر، مادر، عالم و هر کسی دیگر در چه چیزی نهفته است؟
خدای متعال این دنیا را بر مبنای امتحان پی نهاده است. شیطان قسم یاد کرده است که از تمام جهات انسان را به سمت اغوا بکشاند و از تک تک فرصت ها برای گمراهی انسان استفاده می کند.
باید تصمیم گرفت و از فرصت مناسب ماه رمضان استفاده برد تا از فریب شیطان در امان بود. و الّا ممکن است شخصی در منزل پیامبر صلی الله علیه وآله باشد اما اسیر شیطان گردد.
از همین لحظه تصمیم بگیریم تا از این ماه رمضان بهترین استفاده را ببریم.

پس از خودسازی در ماه رمضان وظیفه دفاع از دین بر عهده ی تک تک ماست. مخصوصاً در زمان فعلی که دنیا مملو از ضلالت و گمراهی شده است.
هر شخصی در هر نقطه ای به مقدار توانش در برابر هدایت تمام افراد روی زمین مسئول است.
کلکم راع و کلکم مسئول عن رعیته .هر کسی با هر توانی که دارد باید در این مسیر باشد پس باید با قلم، بیان، مال و هر چیز دیگر در این مسیر کوشید.
مال، علم و قدرت هر کدام وسیله ای برای امتحان است و باید از آن در راه هدایت انسان ها تلاش کرد.
در دنیای کنونی برترین جسارت ها به خدای متعال نسبت داده می شود. در شبکات ماهواره ای و اجتماعی بدترین جسارت ها به پیامبر اعظم صلی الله علیه وآله می شود. چه کسی در قبال این جسارت ها مسئول است؟ تک تک ما باید برای دنیا روشنگری کنیم و افراد جهان را از گمراهی نجات دهیم.

در ادامه دعای «اللهم عرفنی نفسک» می خوانیم: «وجدد به ما امتحی من دینک».
این بدان معناست که بعضی از احکام الهی محو شده است و به دست امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف تجدید خواهد شد . با خود بیندیشیم که چه چیزی از دین محو شده است؟ چه سنت هایی در حکومت رسول خدا و امیرمؤمنان صلوات الله علیهما وآلهما بوده و در زمان ما از بین رفته است و به دست امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف تجدید می شود؟!
در روایات شریفه وارد شده است که امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف به سیره ی جدشان امیرمؤمنان علیه السلام عمل می کنند. از خود بپرسیم که سیره ی ایشان چه بوده است؟
علی بن ابی طالب علیه السلام تمام بیت المال را در میان مسلمانان تقسیم می کردند اما خودشان مقروض از دنیا رفتند. ایشان به سان ضعیف ترین افراد جامعه زندگی می کردند. این سیره ی یک حاکم اسلامی است.
در تاریخ وارد شده است که حجره ی پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله یک اتاق سه در سه بوده است که نصف آن با حصیر فرش شده بود.
همه مسئولیت داریم که این مطالب را بازگو کنیم و بدان عمل نماییم. ما باید با گریه این مطالب را بخوانیم و بازگو کنیم.

در زمان ما اکثر کشورها از آزادی نسبی برخوردارند. چه کسی باید از این آزادی در راه دفاع از خدا و پیامبر صلی الله علیه وآله استفاده کند؟ اگر در کشوری با یک عکس به پیامبر توهین می شود آیا همه ی مردم آن کشور معاند هستند؟! اکثر آنها جاهل اند و نه معاند.
باید مقدمات وجود هدایت همه آنان کسب شود.

باید از ماه مبارک رمضان بهره گیری شود و هر کس با نیروی خودش در راه هدایت دیگران تلاش کند.
این وظیفه یک واجب کفایی است اما در حال حاضر آیا به اندازه ی کفایت به این امر پرداخته شده است؟!
تا زمانی که این امر به مقدار کفایت نرسد، عینی و بر همگان واجب است. باید از این ماه استفاده و در راه هدایت همگان تلاش شود.

این خبر را به اشتراک بگذارید :