قرخانی نماینده مردم علی آبادکتول و بخش کمالان اظهارداشت:بی نظمی در قطعی برق مشکلاتی را برای مردم بوجود آورده است/همه بایستی در مصرف برق صرفه جویی کنیم.

به گزارش گروه اقتصادی کمالان نیوز:اسدالله قرخانی نماینده مردم علی آبادکتول و بخش کمالان در مجلس شورای اسلامی در این باره گفت: بخشی از قطعی برق به سبب کمبود نزولات آسمانی اجتناب ناپذیر است. زیرا تولید برق ما در حدود ۹۰۰۰ مگاوات آبی است پس درحال حاضر بین ۴ تا ۵ هزار مگاوات کاهش تولید برق آبی را داریم که مقدار آن کم نیست. بخش دیگری هم به دلیل مصرف زیادی است که مردم به دلیل گرمی هوا و استفاده از وسایل سرد کننده دارند. بنابراین اینطور نیست که بتوانیم ۴۰۰۰ یا ۵۰۰۰ مگاوات برق را وارد کنیم پس تنها راهی که می‌ماند مدیریت مصرف برق است. البته ما در این زمینه ساعت کار ادارات دولتی را تغییر دادیم که تا حدودی اثرگذار بود ولیکن مقدار نیاز ما آنقدر زیاد است که با این اندازه نمی‌تواند جبران شود پس مردم باید در مصرف برق صرفه جویی کنند.

وی در خصوص لزوم مشخص بودن زمان قطعی برق گفت: نیروگاه‌ها یکسره در مدار هستند و گاهی توربین ها از مدار خارج می‌شوند و بعضا به دلیل کاهش شدت برق، افت ولتاژ صورت می‌گیرد که باعث می‌شود سیستم‌ها از مدار خارج شوند. اما آنچه که مسلم است این است که وزارت نیرو باید ساعت‌های قطعی برق را دقیقا اعلام کند و در مقابل، وظیفه مردم هم این است که در مصرف برق صرفه جویی کنند تا کاهش مصرف را داشته باشیم و اگر ۱۰ درصد کاهش مصرف را داشته باشیم خاموشی نخواهیم داشت.

سخنگوی کمیسیون انرژی تصریح کرد: البته باید کارهای اساسی و زیربنایی انجام شود مثلا کنترهای هوشمند قرار دهند و مشترکینی که مصرف برق بالایی دارند یا جریمه کنند و یا هزینه برقشان را بالا ببرند یا کسانی که الگوی مصرف را رعایت می‌کنند قطعی برق نداشته باشند. لذا این سیاست‌های تشویقی و تنبیهی را می توانند اعمال کنند اما مستلزم این است که کنتور و شبکه هوشمند داشته باشیم که متاسفانه هیچ کدام از اینها را نداریم که بخشی از این قصورات متوجه وزارت نیرو است. البته ما سرمایه‌گذاری‌های لازم را نداریم و یا مثلا در کوتاه مدت فقط از طریق انرژی تجدیدپذیر خورشیدی آن هم با سرمایه گذاری بخش خصوصی می‌توانیم برای سال آینده بخشی از قطعی برق را جبران کنیم ولی اگر با سیستمی که سازمان مدیریت و برنامه ریزی و یا وزارت نیرو دارد بخواهیم جلو برویم نمی توانیم نیازها را برآورده کنیم.

نماینده مردم علی آباد کتول وبخش کمالان در مجلس با بیان اینکه بی نظمی در قطعی برق مشکلاتی را برای مردم بوجود آورده است اظهار کرد: من قبول دارم که بی نظمی در قطعی برق برای همه مشکل آفرین بوده است. مثلا باعث شده مردم در بیمارستان‌ها و یا منازل در آسانسورها بمانند یا سر چهارراه ها مشکلات زیادی برای راننده‌ها بوجود آورده و یا در نقل و انتقال پول و خط تولید کارخانجات ضررهای هنگفتی را به بار آورده است. برای حل این مساله می‌توانند وام‌هایی با بهره‌های پایین برای کارخانجات و بیمارستان‌ها در نظر بگیرند تا بتوانند از برق‌های اضطراری استفاده کنند و حتی می‌توانیم در بعضی از بخش ها با استفاده از گاز، برق تولید کنیم که امر پذیرفته شده‌ای است و در بعضی از جاها به وسیله دیزل ژنراتور تولید برق را داشته باشیم. حتی می‌توانیم در کارخانجات و یا بیمارستان‌هایی که تولید بخار دارند، توربین‌های بخار قرار دهیم که تولید برق کنند که اتفاقا برق مطمئن و مستمری است. پس باید مشوق هایی را در نظر بگیریم که اگر در بیمارستان یا کارخانه ای از طریق بویلرهای بخار، تولید برق کردند و در مسیر تولید برق قرار دادند فقط در زمان اضطرار نباشد بلکه بعد از آن هم خود وزارت نیرو برق آنها را بخرد تا سرمایه گذاری آنها اقتصادی شود.

سخنگوی کمیسیون انرژی با اشاره به مشکلات مالی وزارت نیرو گفت: ما در کمیسیون انرژی برای همه این مسایل قوانین لازم را تصویب کردیم و در اختیار وزارت نیرو قرار دادیم اما متاسفانه وزارت نیرو مشکلات مالی دارد که این مشکلات مالی، روی مدیریت و برنامه‌ریزی وزارتخانه هم اثر گذاشته است؛ به همین دلیل بخش‌های خصوصی خیلی نزدیک این وزارتخانه نمی‌شوند و بخش زیادی از پیمانکارانی که برای این وزارتخانه کار کردند طلبکار هستند. یا مراکزی که در زمینه انرژی تجدیدپذیر اقدامات زیادی انجام دادند علی‌رغم اینکه طبق بند (ه) تبصره ۶ قانون بودجه بابت هر کیلو وات ۱۵۰ ریال برایشان در نظر گرفته بودند هنوز پول‌هایشان از سوی سازمان مدیریت و برنامه ریزی به وزرات نیرو داده نشده بنابراین پولی به سرمایه گذاران پرداخت نشده و همه اینها دست به دست هم داده و باعث شده در بخش وزارت نیرو سرمایه گذاری کمی اتفاق بیفتد.

قرخانی در پایان با تاکید بر اینکه قطعی برق همچنان ادامه دارد خاطرنشان کرد: قطعی برق تا گرمی هوا وجود دارد و بخشی از قطعی برق وابسته به آب پشت سدها است و ما در تابستان علی رغم افزایش مصرف برق بارندگی نداریم. بنابراین قطعی برق به قوت خود باقی است و مردم باید به این باور برسند که برق ما تکاپوی نیاز ما را نمی‌دهد و همه بایستی در سطح کشور صرفه جویی کنند و اگر هر کدام ۱ یا ۲ لامپ صرفه جویی کنند و یا درجه وسیله برودتی خود را افزایش دهند قطعا می تواند در سطح کلان کشور تاثیرگذار باشد.

این خبر را به اشتراک بگذارید :