نیروگاه سیکل ترکیبی علی آبادکتول با تکیه بر دانش داخلی ارتقا می یابد.

به گزارش گروه اقتصادی کمالان نیوز: نیروگاه سیکل ترکیبی علی آبادکتول که در سال ۱۳۸۹ به بهره‌برداری رسید، به تازگی با تکیه بر فناوری MAP۲B و دانش داخلی ارتقا یافته است. این ارتقا که بر پایه اقتصاد مقاومتی انجام شده تا توان تولید هر واحد را از ۱۶۲ به ۱۸۳ مگاوات افزایش دهد و حذف درصد بالایی از خاموشی های استان گلستان در روزهای اوج مصرف را رقم بزند.

علاوه بر این مسئولان این نیروگاه را به عنوان یکی از زیرساخت‌های اساسی صنعت استان معرفی می کنند که می تواند موتور محرکه توسعه اقتصادی گلستان باشد.

سیر صعودی دما، افزایش چشمگیر رطوبت هوا و روشن شدن مداوم کولرهای گازی همگی از عواملی هستند که روزهای گرم تابستانی را با افزایش خاموشی‌های برق به جهنم تبدیل می کند.

معضلی که داستان هر ساله مردم استان گلستان بوده و حالا بالاخره بخشی از آن رفع شده است. چراکه در روز جمعه گذشته نیروگاه سیکل ترکیبی علی آبادکتول با تکیه بر فناوری MAP۲B و دانش داخلی ارتقا یافته است. اتفاقی که توان تولید هر واحد نیروگاه را از ۱۶۲ به ۱۸۳ مگاوات افزایش داده است.

این توسعه نیروگاه که در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی برنامه‌ریزی شده بود، راندمان تولید این واحدها را از ۵/۳۳ به ۲/۳۶ درصد افزایش داده است. همچنین این اتفاق بر اساس گفته کارشناسان می تواند پیش‌زمینه‌ای برای توسعه اقتصادی و فعالیت‌های صنعتی گلستان باشد.

استفاده حداکثری از توان مهندسی داخلی
فاز اول نیروگاه ۱۵۰۰ مگاواتی علی آبادکتول که سال ۱۳۸۹ در گلستان به بهره‌برداری رسید، شامل ۶ واحد گازی می شد و حالا به گفته مسئولان یکی از بهترین نمونه‌های نیروگاه‌های سیکل ترکیبی کشور به شمار می رود. دو روز گذشته هم که با اعتباری بالغ بر ۱۸ میلیون یورو اعتبار ارتقا یافت.
گفته می شود که ساخت این نیروگاه با هدف تشویق، جذب و حمایت از سرمایه‌گذاری غیر دولتی در بخش نیروگاهی و همچنین استفاده از حداکثر توان مهندسی داخل کشور و ارتقا دانش فنی در ساخت نیروگاه‌ها به روش BOO صورت گرفته است.
 
در این خصوص نماینده مردم علی آبادکتول و بخش کمالان در مجلس شورای اسلامی بیان داشت: این نیروگاه به عنوان صنعت مهم و موتور محرکه استان گلستان محسوب شده و لازم است که تلاش بیشتری برای رفع مشکلات آن به ویژه در حوزه مطالبات انجام گیرد.
همچنین اسدالله قره‌خانی ادامه داد: انتظار است وزارت نیرو قدم‌‌های مؤثرتری برای رفع مشکلات این نیروگاه بردارد.
گفته می شود که اسفند سال ۹۵ خط لوله خوراک گاز این نیروگاه به دلیل نقص فنی پس از انجام سرویس‌کاری خط، دچار انفجار و حریق شده است.
 
به‌رغم اینکه این حادثه نه تلفات جانی داشته و نه در زمینه تأمین برق مشکلی ایجاد کرده است، اما با توجه به تأکید نماینده مردم علی آبادکتول در مجلس شورای اسلامی مسئولان باید مشکلات و نواقص این نیروگاه را قبل از وقوع هر حادثه‌ای بیابند و به سرعت رفع کنند. این موضوع هم نیازمند بررسی مداوم نیروگاه از سوی کارشناسان است.
البته نیروگاه علی آباد کتول در گذشته موانع زیست‌محیطی و مشکلاتی هم در خصوص تأمین نشدن ارز مورد نیاز برای توسعه داشته است که امید است از این پس برای برنامه‌های توسعه‌ای دیگر نیروگاه با برنامه‌ریزی صحیح مشکلی به وجود نیاید.
توسعه نیروگاه متوقف نمی شود
نیروگاه علی آبادکتول که تنها نیروگاه گلستان به شمار می آید نقش مهمی در زمینه توسعه اقتصادی استان بر عهده دارد. وزیر نیرو نیز در رابطه با افتتاح واحدهای ارتقا یافته نیروگاه می گوید: استفاده از توان فناوری داخلی و تحقق اقتصاد مقاومتی از دیگر مزایای افتتاح و بهره‌برداری این پروژه به‌شمار می رود.
رضا اردکانیان می افزاید: هم اکنون نیروگاه علی آبادکتول ظرفیت تولید ۹۷۰ مگاوات برق را داراست و توسعه آن نیازمند توجه بیشتر است.
 
وی با اشاره به اینکه احداث نیروگاه بزرگ‌تر در شمال استان گلستان را مورد بررسی قرار داده‌ایم، ادامه می داد: «نیروگاه جدید به منظور فراهم کردن تسهیلات لازم برای تأمین برق صنعتی تدارک دیده می شود.
وزیر نیرو بیان کرد: از تمام ظرفیت‌های منابع انسانی و سرمایه‌های نهفته و همچنین ثروت‌های آشکار و پنهان کشور برای توسعه بهره می بریم تا دچار توقف و پس رفت نشویم.
حالا که نیروگاه علی آباد کتول ارتقا یافته، امید است مسئولان در راستای توسعه آن همچنان پافشاری کنند تا معضل خاموشی‌ها در روزهای گرم تابستانی کاهش یابد و محرکی برای توسعه صنعتی استان هم ایجاد شود./تصاویر

این خبر را به اشتراک بگذارید :