قره خانی نماینده مردم علی آبادکتول و بخش کمالان:انتقال آب محمدآبادکتول به گرگان به هیچ عنوان قابل قبول نیست و یک کار غیر فنی و غیرمنطقی می باشد/پنج گزینه دیگر وجود دارد،چراآب دهنه محمدآبادکتول؟

به  گزارش خبرنگار کمالان نیوز: اسدالله قره خانی نماینده مردم علی آبادکتول و بخش کمالان در مجلس شورای اسلامی در حاشیه جلسه شورای برنامه ریزی علی آبادکتول به خبرنگار ما گفت:در دوره گذشته ۱۴ حلقه چاه آب شرب حفر کردند و به صورت شبانه روز انتقال دادند که متاسفانه یک تنگ نظری از ناحیه کسانی که انتقال دهنده این پروژه بود وجود دارد البته این دوستان می بایست  نخست مشکلات آب روستاهای حاشیه این چاهها(برفتانٰٰٰٔ،محمدآبادکتول،عباس آبادکتول،رحمت آباد و حتی شهر فاضل آباد) را مرتفع می کردند اما متاسفانه بدون توجه به نیاز منطقه این انتقال را صورت دادند.

وی ادامه داد:۱۴ حلقه چاه که حفر شده و چون شبانه روز فعال هستندٰ۴ برابر چاه های کشاورزی هستند و در حال حاضر که این حرکت صورت گرفت سفره های زیر زمینی ما از نظر آب کاملا فقیر شده است و چه بسا اینکه رودخانه محمدآبادکتول در آینده هیچ آبی نداشته باشد.

قره خانی تاکید کرد:این را واقفیم که درآمد اصلی مردم این منطقه کشاورزی است و حتی چاه های کشاورزی هم با این شرایط کم آب و در برخی مناطق بدون آب شده اند و آبی هم که از رودخانه دهنه محمدآبادکتول به پایین سرازیر می شد خشک شده است.

سخنگوی کمیسیون انژری مجلس عنوان داشت:و حالا این دوستان در صددند که آب دهنه محمدآبادکتول را در سه ماه دیگر سال به گرگان انتقال دهند و این به هیچ عنوان قابل قبول نیست و یک کار غیر فنی و غیرمنطقی می باشد و این منطقه را به یک سرزمین سوخته تبدیل می کند.

وی افزود:مردم هم در این زمینه هیچگونه رضایتی ندارند و ما هم مسئولیتی در قبال حق وحقوق مردم داریم و از حق مردم دفاع کنیم و اجازه نمی دهیم و بنده به عنوان نماینده شهرستان در صف جلوتر از مردم در مخالفت انتقال آب این منطقه به گرگان ایستاده ام.

نماینده مردم علی آبادکتول و بخش کمالان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد:به مسئولین کشوری، استانی و شهرستانی هم تذکر دادم و تقاضا را داشته ام که اجازه این انتقال را ندهند و شخص وزیر هم پیرامون این موضوع گفتگو کردم .

قره خانی متذکر شد:برای تامین آب و شرب و کشاورزی شهر گرگان گزینه های دیگری هم موجود است اگر ما برای تامین این موضوع جایگزنی نداشته باشیم ،درست است اما ما میبینیم در این زمینه چندین جایگزین داریم که به عنوان مثال شبکه توزیع آب در شهر گرگان را مرمت کنند،راه دوم کنار شهرستان گرگان رودخانه شصت کلا می باشد چرا سدی برای تامین آب آن منطقه احداث نمی شود؟ کما اینکه این سد می تواند کل شهرگرگان را تامین کند و در قسمت دیگر نیز از آب شیرین کن استفاده کنند و چرا در این زمینه از آب شیرین کن استفاده نمی کنند؟ و یا این چاه های کشاورزی که در پایین دست  گرگان وجود دارد را جهت تامین آب گرگان خریداری کنند تا این مشکل برطرف شود و جایگزین دیگر هم می توان اشاره کرد سد گله ورد است که چیزی بالغ بر ۱۲میلیون متر مکعب در سال از این  سد سهمیه  داریم که جالب اینجاست که حوزه آب ریز آن هم در استان ما است و تخصیص هم پیدا کرده چرا از آب این سد استفاده نمی کنید؟؟

وی یاد آور شد:پنج جایگزین وجود دارد و به دلیل اینکه این مسیولین نمی توانند از اعتبارات ملی استفاده کنند و ضغف مدیریتی دارند به آب این دهنه فشار می آورند.

سخنگوی کمیسیون انژی مجلس گفت:از آب و فاضلاب شهری و برخی مسولین مرتبط به این موضوع به شدت گله مند هستم.

نماینده مردم علی آبادکتول و بخش کمالان در پایان خاطرنشان کرد:این مسولین استانی می توانند از گزینه های دیگری که اشاره کردیم استفاده کنند و اسباب نارضایتی مردم را فراهم نکنند که مردم این دیار قطع به یقیق اجازه این کار را نخواهند داد.

 

این خبر را به اشتراک بگذارید :