عبدالرضا فاضل رئیس دانشگاه علوم پزشکی گلستان در علی آبادکتول: ۵۰درصد فوتی های سال۹۶ سهم بیماریهای قلبی و عروقی بوده است.

به گزارش گروه اجتماعی کمالان نیوز:عبدالرضا فاضل رئیس دانشگاه علوم پزشکی گلستان در اولین جلسه مجمع سلامت شهرستان علی آبادکتول گفت : امروز همه مسئولین و ارگان های دولتی و همه ی آحاد جامعه باید در امر سلامت مشارکت داشته باشند چراکه امر سلامت یک بحث همگانی است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیان داشت: می توانیم با همکاری سفیران سلامت ، سمن ها ، خیّرین و مدیران دستگاه های اجرایی در جهت ارتقاء سطح سلامت جامعه و پیشگیری از بسیاری از مرگ و میرها حرکت کنیم.
وی از کم تحرکی و نداشتن فعالیت بدنی مناسب ، فشار خون و دیابت بالا، تغذیه نامناسب ، شیوع سرطان و مرگ های ناشی از تصادفات به عنوان مهمترین عوامل دخیل در مرگ و میر استان یاد کرد وتصریح کرد: با فرهنگ سازی و ارائه اطلاعات مناسب به مردم و جامعه ی هدف میتوان از بسیاری از مرگ ها جلوگیری کرد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گلستان در خصوص اجرای طرح نظام ارجاع در استان برای حاضرین صحبت کرد و افزود: با اعتماد به پزشکان در مراکز خدمات جامع سلامت ، بسیاری از هزینه های اضافی و غیر ضرور را کاهش دهیم.
وی با اشاره به اینکه مجمع به معنای جمع بوده و همه ما باید در امر سلامت دخیل باشیم خاطرنشان کرد: متولیان سلامت تنها ۲۵درصد از سهم سلامت را بر عهده دارد و ۷۵ درصد باقی مانده با مشارکت سایر ارگانهای دولتی ، خیرین سلامت، سازمان های مردم نهاد و مردم عزیز می باشد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان با اشاره به اینکه در سال ۹۶ تعداد ۴۳۰۰ تولد در سطح استان اتفاق افتاده است تاکید کرد : یعنی همکاران ما با مراقبت از مادران باردار در طول ۹ ماه حدود ۴۳۰ هزار بار مراقبت در حوزه بهداشت انجام داده اند.
فاضل با اشاره به فوت ۸۸۹۲ نفر از هم استانی های ما در سال ۹۶ گفتند که ۵۰ درصد از این فوتی ها سهم بیماریهای قلبی و عروقی بوده است.
وی گفت: نباید مشکلات را برای مردم بزرگ جلوه دهیم و باید امید و نشاط را در مردم زنده بکنیم تا بتوانیم بر مشکلات فائق آییم.

فاضل جایگاه آموزش و پرورش در امر سلامت را بسیار تاثیر گذار عنوان کرد وگفت از تریبون های نمازهای جمعه در فرهنگ سازی مردم در بحث سلامت استفاده شود.

این خبر را به اشتراک بگذارید :