میثم دنکوب سرپرست مرکز جهادکشاورزی بخش کمالان:کشت الگویی گیاه دانه ای کینوا برای اولین بار در شهرستان علی آبادکتول در روستای شیرنگ علیا انجام شد.

به گزارش خبرنگار کمالان نیوز: میثم دنکوب سرپرست مرکز جهادکشاورزی بخش کمالان در گفتگو با خبرنگار کمالان نیوز گفت: کار کشت گیاه دانه ای کینوا یا خاویار گیاهی برای نخستین بار در شهرستان علی آبادکتول در مزرعه آقای محمد رضا صالح آلوستانی از کشاورزان پیشروی روستای شیرنگ علیا کشت شد.

دنکوب بیان داشت: این گیاه، بومی کوه های آند در بولیوی، شیلی و پرو است.
وی افزود: علاوه بر دانه، از برگ گیاه جوان به عنوان سبزی تازه و یا به صورت پخته استفاده می شود.
سرپرست مرکز جهادکشاورزی بخش کمالان تاکید کرد: این گیاه کاملا به شرایط کم آبی مقاوم است.
دنکوب تصریح کرد: نیاز آبی این گیاه ۴۰۰ تا ۸۰۰ میلیمتر بوده و با ۲۵۰ میلیمتر نیز نتیجه ایده آل داده است.
وی با اشاره به اینکه دوره کشت، تولید و رشد این گیاه بین چهار تا هفت ماه است، متذکر شد: دانه های گیاه کینوا در خوشه های بزرگ بر روی یک خوشه که شبیه سورگوم است تولید می شود.
سرپرست مرکز جهادکشاورزی بخش کمالان اضافه کرد: میزان تولید گیاه دانه ای کینوا در هکتار ۲ تا ۵ تن در هر هکتار است.
وی ادامه داد ؛ دانه ای کینوا در آمریکای جنوبی کشت می‌ شود، اینکاها به این دانه‌ ها مادر همه‌ ی دانه ‌های خوراکی می‌ گویند چون خواص فوق‌العاده‌ای دارد.
میثم دنکوب گفت: همچنین دانه های این گیاه برای کبدهای آسیب‌ دیده و شکم‌های نفخ کرده تاثیر فوق ‌العاده‌ای است.
وی تاکید کرد: مرکز جهاد کشاورزی کمالان شهرستان علی آبادکتول در صورت رسیدن به نتایج مناسب در خصوص کشت کینوا به دنباله توسعه کشت آن در منطقه می باشد.

پی نوشت کمالان نیوز:اگر از مشکلات گوارشی رنج می‌ برید، کلسترولتان بالاست یا می‌ خواهید لاغر شوید می ‌توانید به این دانه ‌ها اعتماد کنید. روش پخت آن مانند برنج است و یکی از مواد غذایی سالم برای سلامتی انسان محسوب می شود.

این خبر را به اشتراک بگذارید :