مختار مهاجر رئیس سازمان جهادکشاورزی گلستان اظهارداشت:مشکل خشکه کاری برنج در گلستان حل شد و در مرحله اجراست.

به گزارش گروه اقتصادی کمالان نیوز:مختار مهاجر رئیس سازمان جهادکشاورزی گلستان در دهمین جلسه شورای اداری شهرستان علی آبادکتول اظهار کرد: ضریب میکانیزاسیون گلستان پیش از پیروزی انقلاب هشت دهم درصد به ازای هر هکتار بود که بعد از انقلاب با یک رشد ۶ تا هفت برابری به ۳.۸ درصد رسید.

وی افزود: با انجام دو تا سه کشت در سال و تنوع زراعی قدرت عملیات و بهره وری را با میکانیزاسیون در استان بالا برده ایم.

رئیس سازمان جهادکشاورزی گلستان ادامه داد: تا پیش از پیروزی انقلاب ۱۸ هزار تن برنج کاری در نسق های گلستان انجام می شد که این رقم هم اکنون به ۷۱ هزار تن رسیده است.

وی با بیان این که سال گذشته ۴۰۰ تن شلتوک برنج به ارزش دو زار و ۲۰۰ میلیون تومان در گلستان تولید شد،بیان داشت: با وجود ممنوعیت کشت شالی و محدودیت منابع آبی نمی توانیم سطح کشت را افزایش دهیم اما با برخورد علمی تلاش کرده ایم در بخش کشاورزی توسعه داشته باشیم.

مهاجر تصریح کرد: تلاش کردیم با بهره از منابع آبی و پتانسیل های موجود در استان خشکه کاری شالی در استان را افزایش دهیم.

وی افزود: تحقیقات خشکه کاری برنج در گلستان به پایان رسیده و در مرحله اجراست و در شهرهای گنبدکاووس، علی آباد، کردکوی و گرگان قابلیت انجام خشکه کاری برنج وجود دارد.

مهاجر خاطرنشان کرد: با توجه به امنیت غذایی مهم برنج، نمی توانیم کشت آن را حذف کنیم از اینرو با امضاء استاندار گلستان درخواست برداشتن ممنوعیت کشت شالی و بازنگری در آن را خواستار شده ایم.

این خبر را به اشتراک بگذارید :