مغز ها را قرار باید نه فرار به قلم علیرضا اسفندیاری مقدم مدرس حوزه و دانشگاه، عضو بنیاد ملی نخبگان

به گزارش گروه سیاسی کمالان نیوز:با نگاه به سیر تاریخی زندگانی بشر و روند آن طبق تقسیم بندی های موجود در متون مرتبط از عصر سنگ و آهن گرفته تا اعصار کشاورزی، صنعتی، و اطلاعاتی، نقش انکارناپذیر فطرت حقیقت جو و کمال-گرای این خلیفه خدا بر روی زمین در این آهنگ رو به جلو، پیشرفت، و توسعه، به طور کامل احساس می شود.

با بررسی ادبیات توسعه، اهداف کمی، کیفی مادی، و معنوی در راستای تحقق آرمانشهر (جایی برای عملی کردن رویای بهتر زیستن) با واژگان و عبارتهایی همچون فقرزدایی، ایجاد عدالت اجتماعی و تعادلهای منطقه ای، ایجاد رفاه عمومی، استقلال اقتصادی، تعالی و الهی گونه شدن انسانها، گره خورده اند. رسیدن به اهداف یادشده نیازمند یک توسعه همه جانبه در ابعاد اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، و سیاسی است؛ اما، آن طور که باید، بُعد توسعه انسانی به عنوان مغزافزار و راکب اصلی مَرکَب توسعه ی فراگیر، همپای سایر ابعاد مورد توجه قرار نگرفته است.

با تأسی به رهنمودهای مقام معظم رهبری از جمله “امروز در دنیا ثابت شده که هیچ چیز به اندازه‌ منابع انسانی در پیشرفت یک کشور تأثیر ندارد؛ این دیگر روشن است. اگر منابع انسانی قابل توجّه و خوبی بود، کشور پیشرفت خواهد کرد، وَالّا فَلا. پس منابع انسانی یک گنجینه و یک ثروت عظیم برای هر کشوری هستند (۱۳۹۷/۰۷/۲۵)” و “ظرفیت منابع انسانی ما جزو ظرفیتهای ممتاز در سطح جهان است؛ این ظرفیت را باید بالفعل کرد و باید به کار گرفت (۱۳۹۰/۰۵/۲۶)”؛ نگاهی ژرف به دوران طلایی هشت سال دفاع مقدس که گردانندگان اصلی آن (خانواده معزز شهدا و ایثارگران خط مقدم و پشت جبهه)، نوجوانان، جوانان، دانش آموزان، و دانشجویان اهل فکر و قلم و عمل بودند؛ رجوع به فرازی از چشم‌انداز جمهوری اسلامی ایران در افق ۱۴۰۴ هجری شمسی یعنی “برخورداری از دانش پیشرفته، توانا و تولید علم و فناوری، متکی بر سهم برتر منابع انسانی و سرمایه اجتماعی در تولید ملی”؛ توجه به یکی از اهداف کلان نظام علم و فناوری کشور که در نقشه جامع علمی کشور عنوان شده یعنی “استقرار جامعه دانش‌بنیان، عدالت‌محور و برخوردار از انسانهای شایسته و فرهیخته و نخبه برای احراز مرجعیت علمی” و بسیاری دیگر  از اسناد بالادستی نظام، ضرورت توجه جدی تر، عینی تر، و بیشتر (و نه شعاری) به فرزندان دیروز که از آنها به عنوان آینده سازان امروز کشور یاد می-شد، احساس می شود. جای بسی خشنودی است که این خلاء به طور ملموس در تدابیر ۵۶ گانه سند الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت خاصه بندهای هفتم، یعنی “تربیت نیروی انسانی توانمند، خلاق، مسئولیت‌پذیر و دارای روحیۀ مشارکت جمعی با تأکید بر فرهنگ جهادی و محکم‌کاری”، و پنجاه و یکم، یعنی “گزینش مسؤولان و مدیران بر مبنای التزام عملی آنان به حد کفاف در معیشت و اهتمام ایشان به هنجارهای عدالت، صداقت، راستگویی، اعتماد، فداکاری و پاسخگویی” تصریح شده است. و صد البته خوشحالی و امیدواری که رهبر فرزانه کشورمان در بیانیه صادر شده به مناسبت چهل-سالگی انقلاب با عنوان “…به جوانان عزیزم: برای ساختن ایران اسلامی بزرگ” (۱۳۹۷/۱۱/۲۴)، از جوانان به مثابه محور تحقّق نظام پیشرفته‌ اسلامی یاد می کنند و تاکید می فرمایند که “راه طی‌شده فقط قطعه‌ای از مسیر افتخارآمیز به سوی آرمانهای بلند نظام جمهوری اسلامی است.

دنباله‌ی این مسیر که به گمان زیاد، به دشواریِ گذشته‌ها نیست، باید با همّت و هشیاری و سرعت عمل و ابتکار شما جوانان طی شود. مدیران جوان، کارگزاران جوان، اندیشمندان جوان، فعّالان جوان، در همه‌ی میدانهای سیاسی و اقتصادی و فرهنگی و بین‌المللی و نیز در عرصه‌های دین و اخلاق و معنویّت و عدالت، باید شانه‌های خود را به زیر بار مسؤولیت دهند، از تجربه‌ها و عبرتهای گذشته بهره گیرند، نگاه انقلابی و روحیه‌ی انقلابی و عمل جهادی را به کار بندند و ایران عزیز را الگوی کامل نظام پیشرفته‌ی اسلامی بسازند.

حال، ضمن تشکر از تلاشهای انجام شده و احترام به منابع انسانی ای که تا به امروز، کشتی انقلاب، استان، و شهرستان علی آباد کتول را ناوبری کرده اند، ضروریست با وفاق و وحدت حداکثری، منابع انسانی متخصص و متعهد فعلی را شناسایی کرده، در سایه تجربه، دانش، و توانمندی های موجود، نگاه مسؤولانه تری در جهت رسیدن به افق ترسیم شده و روزهای نویدبخش اتخاذ کنیم. امید که بیش از پیش، جانشین پروری، مدیرپروری، استعدادیابی، جذب نخبگان، قرار و نه فرار مغزها، شایسته گزینی، و افزایش بهره وری منابع انسانی را در سایه عدالت، حکمت، شجاعت، و خویشتن‌داری، نظاره گر باشیم.

نویسنده علیرضا اسفندیاری مقدم

این خبر را به اشتراک بگذارید :