پرتوی رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان علی‎آبادکتول با بیان اینکه باید به‎جای بهره‎برداری از سرخدار راه جایگزین پیدا کرد، گفت: یکی از راه‎هایی که می‎تواند جایگزین بهره‎برداری از جنگل‎ها شود بوم‎گردی است.
به گزارش گروه اجتماعی کمالان نیوز، محمد پرتوی رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان علی‎آبادکتول در این باره گفت: منابع طبیعی شهرستان علی‎آبادکتول حدود ۹۰ هزار هکتار وسعت دارد و حدوداً ۷۳ هزار هکتار آن جنگل و ۱۷ هزار هکتار آن مرتع است و متولی بیش از ۷۰ درصد شهرستان منابع طبیعی است.

*ثبت ملی درخت کهنسال روستای کوهستانی«نرسو»

وی افزود: درخت کهنسال روستای کوهستانی نرسو به‎عنوان میراث طبیعی ملی به شماره ۴۷۵ در دفتر میراث فرهنگی ثبت شده که جای تقدیر و قدردانی دارد.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان علی‎آبادکتول با اشاره به اینکه آبخیزداری از کارهای مهم و شاخص ما است، بیان کرد: در سال گذشته سه پروژه آبخیزداری سنگی‎ملاتی داشتیم که ۲۰۰ میلیون تومان و دو پروژه دیگر در «سیاه‎مرزکوه» که در مجموع ۷۷۰ میلیون تومان شده است.

*کاشت ۱۷ هزار اصله نهال برای توسعه فضای سبز در علی‎آبادکتول

پرتوی تصریح کرد: ۱۷ هزار اصله نهال برای توسعه فضای سبز در علی‎آبادکتول در نظر گرفته شده و تاکنون حدود ۸ هزار هکتار آن انجام شده و پیش‎بینی می‎شود تا ۳۰ هزار هکتار توسعه فضای سبز داشته باشیم.

وی با اشاره به اقدامات خلع ید اراضی کشاورزی گفت: ۲ هکتار از این اراضی شناسایی و خلع ید شد و در آن جنگل‎کاری صورت گرفته است.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان علی‎آبادکتول با بیان اینکه در اراضی شیب‎دار با همکاری جهاد سازندگی از ۱۲۰ مورد ۵۰ مورد آن شناسایی شده و در قالب گیاهان دارویی و موارد دیگر استفاده می‎شود، یادآور شد: گزارشات تصرفات ۱۵۰ مورد و گزارشات در خصوص معدن و عمرانی ۴۰ مورد بوده است.

پرتوی با تأکید بر اینکه شناسایی عرصه‎های خلع و یدی و رفع تصرف و غرس نهال از برنامه‎های آینده ما است، بیان کرد: کاداستر از دیگر برنامه‎های ما در سال آینده است که در این روش نقشه‎های کاغذی تبدیل به نقشه‎های رقومی می‎شود و با این اقدام پاسخگویی به استعلامات راحت و شفاف خواهد شد.

وی به برنامه‎های هفته منابع طبیعی در علی‎آبادکتول اشاره کرد و توضیح داد: مراسم نمادین نواختن زنگ سبز در مدارس، پیاده‎روی به سمت گلزار شهدای گمنام، دیدار با خانواده شهدا، نشست با اصحاب رسانه، شرکت نیروهای مختلف در نماز جمعه، توزیع نهال، دیدار با همیاری طبیعت، نهال‎کاری در اراضی خلع یدی، نهال‎کاری در اردوگاه مدافعان حرم الستان با گونه‎های مثمر با حضور فرمانده سپاه نینوا گلستان و راه‎اندازی میز خدمت در فاضل‎آباد از جمله برنامه‎های ما در این هفته بوده است.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان علی‎آبادکتول با بیان اینکه به ذخیره‎گاه سرخدار نگاه ویژه‎ای داشتیم لذا یکی از نیروهای بومی را به‎عنوان متولی قرار دادیم، گفت: منابع طبیعی می‎تواند بستر مناسبی برای جذب گردشگری، توریسم و بوم‎گردی باشد و باید به‎جای بهره‎برداری از سرخدار راه جایگزین پیدا کرد و یکی از راه‎هایی که می‎تواند جایگزین بهره‎برداری از جنگل‎ها شود بوم‎گردی است و ما تفرجگاه‎های خوبی داریم.

پرتوی اضافه کرد: ۹۰ درصد شغل مردم سیاه‎رودبار وابسته به جنگل بود و با تعطیلی طرح‎های جنگل‎داری مردم روستا دچار بهت و حیرت شدند اما با پرورش گیاهان دارویی و تقویت توریسم و بوم‎گردی توانستند امنیت شغلی خود را مجدد بازیابی کنند.

وی اذعان کرد: بعد از توقف بهره‎برداری از جنگل‎ها، پنج طرح فعال در علی‎آبادکتول وجود داشت که تعطیل شده است اما با این طرح اجازه ندادیم نیروهای فعال در طرح‎های جنگل‎کاری بیکار شوند و با تعطیلی طرح‎ها این نیروها حفظ شده‎اند.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان علی‎آبادکتول با بیان اینکه حفظ اراضی جنگلی و جلوگیری از قطع درختان یکی از وظایف ما است، تصریح کرد: در این زمینه با تمام قدرت کار خواهیم کرد و هیچ‎گونه عقب‎نشینی نخواهیم داشت.

پرتوی یادآور شد: علی‎آبادکتول بعد از گرگان جزو بالاترین حوزه‎ها از نظر وسعت در استان گلستان است و به جهت قرارگیری و موقعیت جغرافیایی دو دهنه «محمدآبادکتول» و «زرین‎گل» حائز اهمیت است.

وی متذکر شد: در بخش حفاظت در شهرستان علی‎آبادکتول بالغ بر ۷۵ نیروی حفاظتی به صورت شبانه‎روزی در سطحی بالغ بر ۹۵ هزار هکتار از اراضی ملی در حال انجام وظیفه هستند و در سال ۱۳۹۷، تعطیلی طرح‎های بهره‎برداری از جنگل‎ها و فشار اقتصادی به مردم موجب افزایش تخلفات شده است.

این خبر را به اشتراک بگذارید :