به گزارش گروه اقتصادی کمالان نیوز: سیدمحمد ضیایی در گفتگو با خبرنگاران گفت: در حال حاضر در مرحله داشت گندم، کلزا و سیب زمینی قرار داریم و کشاورزان در این مرحله باید توصیه های فنی را رعایت کنند تا محصول پرباری را برداشت کنند.

مدیر جهاد کشاورزی علی آبادکتول ادامه داد: کشاورزی کشورمان گندم بنیان است و خوشبختانه استان گلستان از لحاظ تولید گندم وضعیت خوبی دارد و سالانه بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن گندم در استان تولید می شود.

وی با بیان اینکه خوشبختانه امسال پراکنش بارندگی در استان گلستان مطلوب بوده است، بیان کرد: اکثر مزارع گندم در مرحله ظهور خوشه هستند و بیماری های قارچی مانند سفیدک ها، زنگ ها، لکه خرمایی ها و فوزاریوم خوشه در گندم مشاهده می شود که می تواند به گندم خسارت بزند و موجب کاهش عملکرد شود.

ضیایی اضافه کرد: خوشبختانه برای تأمین انواع سموم قارچ کش مشکلی در استان گلستان وجود ندارد و به کشاورزان توصیه می کنم با مشورت کارشناسان و کلینیک های گیاه پزشکی حداقل یک بار مزارع خود را سمپاشی کنند.

مدیر جهاد کشاورزی علی آبادکتول، بهترین زمان مبارزه شیمیایی را مرحله گلدهی گندم دانست و یادآور شد: براساس آزمایشات انجام شده در سال گذشته سمپاشی مزارع گندم می تواند عملکرد گندم را ۹۰۰ کیلوگرم تا بیش از یک تن افزایش دهد که به کشاورزان تأکید می کنم برای عملکرد بهتر مزارع گندم حتماً مبارزه شیمیایی را در دستور کار قرار دهند.

وی نسبت به شیوع بیماری اسکلروتینیا در مزارع کلزا هشدار داد و گفت: آن دسته از مزارعی که دیرکشت هستند مبارزه شیمیایی را در مزارع کلزا انجام دهند.

ضیایی با بیان اینکه امسال وضعیت پراکنش بارندگی طوری بود که بیماری بادزدگی در مزارع سیب زمینی وارد شده و در حال خسارت است، افزود: سیب زمینی کاران می توانند از سموم مختلف برای آفت بادزدگی مزارع سیب زمینی استفاده کنند و از کارشناسان کشاورزی مشورت بگیرند./شبستان

این خبر را به اشتراک بگذارید :