رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی علی‌آبادکتول گفت که ۸۹ اثر تاریخی و فرهنگی این شهرستان در فهرست آثار ملی ثبت شد که از این تعداد ۷۷ اثر تاریخی و بقیه آثار طبیعی و ناملموس است.

به گزارش گروه اجتماعی کمالان نیوز: نقی طبرسا میراث فرهنگی ،گردشگری و صنایع دستی شهرستان علی آبادکتول در این باره گفت: بید خوانی کتول، استاد مهدی ملک‌حسینی به عنوان حامل میراث فرهنگی بید خوانی کتول و کتاب زنده موسیقی مقامی کتول، فن ساخت پوشاک قوم کتول، توف بافی (نوار بافی علی آبادکتول ) و آبشار تمام خزه‌ای کبودوال، رویشگاه درختان سرخدار دره پونه آرام سیاه رودبار، درخت کهنسال چنار روستای نرسو  و جنگل ابر، از جمله آثار فرهنگی و ناملموس ثبت شده علی آبادکتول در فهرست ملی است.

وی با اشاره ضرورت حفاظت از میراث  فرهنگی  و طبیعی افزود: برای حفظ و حراست از این آثار ملی، نیروهای یگان حفاظت به‌صورت مستمر و روزانه از این آثارها بازدید کرده و با هرگونه تخلف برخورد قانونی می کنند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی علی آبادکتول افزود: جلسات متعددی با انجمن های میراث فرهنگی شهرستان برگزار شده و در نتیجه آن مقرر شد اعضای شورای اسلامی و دهیاران هر گونه اقدام غیر قانونی در زمینه حفاری‌های غیر مجاز، تخریب آثار تاریخی و خرید و فروش اموال فرهنگی در روستا را به میراث فرهنگی اطلاع دهند.

این خبر را به اشتراک بگذارید :